VAJİNİSMUS NEDENLERİ

VAJİNİSMUS NEDENLERİ VAJİNİSMUS NEDENLERİ

VAJİNİSMUS NEDENLERİ

Cinsel ilişki sırasında yaşanan istem dışı kasılmalar bağlı olarak gerçekleşen ağrılı ve acılı cinsel deneyimlere vajinismus adı verilmektedir. Aslında fiziksel hiçbir engelleri bulunmayan ve cinselliği de son derece istekli olan bu tür kadınlarda sorun çoğu zaman psikolojiktir ve yanlış bilgilendirmelerden dolayı bilinçaltında gelişen kaygı halleri cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılmalar neden olmaktadır. Bazen çok kolay ortaya konan nedenler bazen de çok derinlerde yer alan bazı psikolojik kaygı ve üzüntülerden olabilmektedir.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabildiği gibi bir jinekolog muayenesi ile de tespit edilmesi mümkündür. Ancak hastalığın nedenlerine dair mutlaka bir psikolog muayenesi gereklidir. Bizim gibi kapalı toplumlarda kız çocuklarının erken yaşlarda cinsellikle yanlış bir biçimde tanıştırılması, cinselliğe karşı çekingen kız çocukları yetiştirilmesi, tabuların toplum hayatına egemen olması gibi durumlar bu hastalığın en büyük tetikleyicisidir. Bazı yanlış cinsel deneyimle ve kaygılar da bu hastalığa neden olabilmektedir. Vajinanın bir hazine olarak sunulması ve evlilik öncesi cinselliğin yasaklanması hastalıkta büyük bir rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnstagram Beğeni Hilesi başlıklı makalemizde İnstagram Beğeni Hilesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


WP-SpamFree by Pole Position Marketing